Nástup do materskej školy
Keď náš malý bucľatý anjelik začne sedieť, chodiť, rozprávať, tvoriť vety a neuveriteľne vyrastie, zistíme, že už to nie je to naše bábätko, ktoré potrebuje našu nepretržitú pomoc a oddanosť. Z bábätka vyrastie malý človiečik bažiaci po nových veciach, spoločnosti a samostatnosti.
Táto zásadná zmena v živote malého človiečika nastáva zvyčajne v období
troch rokov, niekedy skôr, keď naša ratolesť nastupuje do materskej školy...
Čo potrebuje vaše dieťa pri nástupe do MŠ vedieť ?
- ovládanie hygienických návykov (plienky v prostredí materskej školy nie sú prípustné ), súčasťou toho je, aby dieťa vedelo oznámiť, že potrebuje použiť toaletu
- staršie dieťa ako 3 roky vie samostatne použiť toaletu -, utrieť si po toalete zadok, umyť si ruky mydlom
- zvládnutá lokomócia – chôdza, chôdza po schodoch, beh
- snaha samostatne jesť lyžicou a piť
- staršie deti 5 ročné - vedieť používať správne príbor
- vysmrkať sa
Priniesť si podpísané veci:
- pyžamo
- prezúvky s uzavretou pätou - ( najvhodnejšie sú zo zdravotných dôvodov ortopedické, z bezpečnostných dôvodov nie vsuvky )
- náhradné oblečenie - hlavne malé deti (nie celú skriňu)
- pohodlné oblečenie ( - jeho hra je ako vaša práca ani vy nebudete umývať okná a pracovať na záhrade v najnovšom a nepohodlnom oblečení – dieťa v materskej škole je ako v práci – hrou pracuje a získava nové vedomosti a skúsenosti),
- fotokópiu preukazu poistenca dieťaťa
- potvrdenie od lekára, že je zdravé – nesmie byť staršie ako 3 dni
Pozn.: Dieťa musí mať všetky svoje veci označené menom.
Zopár rád, ktoré pomáhajú pri adaptácii dieťaťa v novom prostredí:
· Rozprávajte sa s dieťaťom o materskej škole a ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie
· Nestrašte ho nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval (veď tam sa naučíš, tam ti ukážu, tam budeš musieť poslúchať). Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy.
· Skúste cestou do materskej školy zaujať dieťa rozprávkou alebo mu rozprávajte, čo budete robiť vy, kým sa bude hrať, čo vás čaká, keď poň prídete.
· Dieťa si môže so sebou nosiť obľúbenú hračku alebo hračku, s ktorou zvykne spávať.
· Vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu poinformujete učiteľku, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napr. alergie, zlozvyky, cumlík, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.).
• Komunikujte s učiteľkou s úsmevom. Ak máte výhrady k jej prístupu k dieťaťu, nikdy to neriešte v jeho prítomnosti.
• Nepúšťajte sa do veľkých rečí s učiteľkou hneď ráno. Ak vás zaujíma, ako sa darí vášmu dieťaťu, informujte sa radšej popoludní, pred odchodom z materskej školy.
• • Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že určite poň prídete čo najskôr ako sa bude dať.
• V prvé dni choďte pre svoje dieťa hneď po tretej hodine, aby dieťa malo istotu, že ho nenecháte v cudzom prostredí dlho.
A nezabudnite – nech je prostredie akékoľvek krásne, učiteľka milá, prvé dni je to neznáme .A z neznámeho máme aj my dospelí strach, nie ešte naše ratolesti.
ZÁVEROM...
V posledných rokoch sa deti adaptujú v prostredí materskej školy veľmi dobre, ťažšie je to s adaptáciou rodičov, nestojte za dverami triedy, alebo za budovou školy, tým svojmu dieťaťu len škodíte.
Zdroj : internet